Turkish Embassy


Dublin, Ireland

Embassy History and Previous Ambassadors

 
Celal Akbay
10.12.1973-21.07.1978
A. Asım Akyamaç
25.07.1978-10.11.1980
Gündoğdu Üstün
11.12.1980-11.03.1985
S. Nahit Toker
11.11.1985-01.04.1988
Halil Dağ
29.03.1988-15.04.1993
Taner Baytok
15.04.1993-30.09.1995
N. Murat Ersavcı
04.10.1995-29.11.1998
S. Günaltay Şibay
01.12.1998-27.12.2002
A. Berki Dibek
13.01.2003-08.01.2007
Turan Moralı
15.01.2007-31.08.2008
Ahmet Altay Cengizer
01.04.2009-11.02.2013
Necip Egüz
14.02.2013-23.09.2016
Levent Murat Burhan
14.11.2016-